Wall Street’te Bugün

Wall Street’te Bugün
>

WALL STREET’te BUGÜN

ABD endeksleri, bankalardan gelecek olan finansallar öncesinde güne yataya yakın satıcılı bir başlangıç yaptı. JPMorgan ve Wells Fargo’nun net kârlarında rekor artışlarla vadeli endeks kontratlarında alım yönlü işlemler hız kazansa da kalıcılık sağlanamadı. Martta beklentinin üzerinde düşüş kaydeden perakende satışlar verisi ile birlikte endeksler %1’in altında negatif bölgede açılışa işaret ediyor. Piyasa açılışının ardından, Michigan tüketici güveni (17:00) verisi takip edilecek. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, gün içinde gerçekleştirdiği konuşmasında, Euro bölgesi bankalarının, güçlü sermaye ve likidite pozisyonları sayesinde mevcut piyasa ortamında dayanıklılığını koruduğuna dikkat çekti. Önümüzdeki hafta ABD endekslerinde 82’den fazla şirketin finansallarını açıklaması bekleniyor. Büyük ölçekli bankaları takip eden KBW Banka Endeksi, dip seviyelerden dönüşe geçti. Mevcut seviyeler son 12 yılda sadece iki kez ( 2011 – 2020) test edildi.

Pre – Market’ta En Hareketli Hisseler

JPMorgan Chase & Co (NYSE:JPM) – JPMorgan, ilk çeyrek sonuçlarında geçen senenin aynı dönemine kıyasla %52 artışla 12,60 milyar $ net kâr bildirdi. Net faiz gelirindeki %49′luk artışla hasılat 39,34 milyar $’a yükseldi. Hisse başına kâr ise %21,66 pozitif sapma ile 4,10 $ olarak açıklandı. Öte yandan yatırım bankacılığı geliri; hisse senedi satışlarında küresel endekslerdeki baskı ile %24 düştü. Hisse senedi alım satım geliri %12 düştü. Sabit getirili alım satım geliri yatay seyretti. JPM hisseleri seans açılışı öncesinde %5 yükseldi. CEO Jamie Dimon yaptığı açıklamada, “ABD ekonomisi genel olarak sağlıklı temeller üzerinde kalmaya devam ediyor. Güçlü bilançolara sahip işletmeler iyi durumda” ifadelerini kullandı. Bankalar ayrıca, bu yılın sonlarında ekonominin yavaşlayacağı beklentileri üzerine daha fazla kredi zararı karşılığı ayırmaya başladılar. JPMorgan’ın hisseleri, bu yıl yaklaşık %4 düşerek, KBW Banka Endeksi’nin %31′lik düşüşünü geride bıraktı.

Wells Fargo (NYSE:WFC) – 149,8 milyar $ piyasa değerine sahip banka piyasa açılışı öncesinde finansallarını açıkladı. Konsensüs beklentisi şirketin, 20,02 milyar $ gelir üzerinden 1,12 $ hisse başına kâr açıklaması yönündeydi. Şirket, 20,73 milyar $ gelir üzerinden 1,23 $ hisse başına kâr bildirdi. Wells, net kârını bir yıl öncesine göre %30′dan fazla artırarak 5 milyar $’a çıkardı. WFC hisse senedi, piyasa açılışı öncesinde %3,85 yükseldi. Hisse Nisan ayında %6 artışla 2023 kayıplarının önemli bir kısmını konsolide etti.

Citi Group Inc (NYSE:C) – 92,1 milyar $ piyasa değerine sahip Citi Group, piyasa açılışı öncesinde finansallarını açıkladı. Konsensüs beklentisi şirketin, 19,94 milyar $ gelir üzerinden 1,64 $hisse başına kâr açıklaması yönündeydi. Şirket, beklentilerin üzerinde 21,4 milyar $ gelir üzerinden 2,19 $ hisse başına kâr bildirdi. Net kâr 3,29 milyar $ beklentilere kıyasla 4,6 milyar $ olarak açıklandı. CEO Jane Fraser’ın bugün analist toplantısında özellikle kredi zarar karşılığına ilişkin detaylara değinmesi bekleniyor. Beklenti, 1,89 milyar $ kredi zarar karşılığı ayrılması yönünde.

UnitedHealth Corp (NYSE:UNH) – 490,89 milyar $ piyasa değerine sahip sağlık sigortası hizmetleri sunan şirket piyasa açılışı öncesinde finansallarını açıkladı. Konsensüs beklentisi şirketin, 89,46 milyar $ gelir üzerinden 6,05 $ hisse başına kâr açıklaması yönündeydi. Şirket, 91,93 milyar $ gelir üzerinden 6,26 $ hisse başına kâr bildirdi. Net kâr ise %2,97 pozitif sapma ile 5,90 milyar $ olarak açıklandı. Hisseler %5 yükseldi. JPMorgan, UNH için alım önerisinin sürdüğünü belirtti. ABD ulusal sağlık sigorta sistemi olan Medicare’in beklenen daha iyi bir kapsama ve ödeme alanı belirtmesi, sağlık sigortası şirketlerinden olan United Health’i destekleyebilir.

BlackRock (NYSE: BLK) – BlackRock, beklenenden daha iyi sonuçlar bildirdi. Hisse başına 7,75 $ beklentiye kıyasla 7,93 $ kâr açıkladı. Hasılat, yıllık bazda yaklaşık %10 düşerek 4,24 milyar $’a geriledi, ancak yine de beklentilerle uyumlu. BLK %1,53 artıda. Firmanın yönetim altındaki varlıkları 9,1 trilyon $’a yükseldi.

Comcast Corp (NYSE:CMCSA) – Comcast Corporation, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir medya ve telekomünikasyon şirketidir. Şirket, gelir bakımından dünyanın en büyük yayın ve kablolu ağ şirketi konumundadır. Şirket, 26 Ocak’ta paylaştığı finansallarında, 0,77 sent beklentinin %6,39 üzerinde 0,82 sent hisse başına kâr açıkladı. Hasılat ise 30,55 milyar $ ile beklentilere paralel açıklandı. 1Ç23 sonuçları 27 Nisan’da paylaşılacak. Dördüncü çeyrekte Ian Kasırgası nedeni ile 26.000 kablosuz ağ kullanıcısını kaybeden şirketi abone tabanındaki kazanımların öne çıkması bekleniyor. Yıl başından bu yana %8 değer kazanan hisse endekse paralel performans sergiledi. Hisse için Bloomberg’ten alınan hedef fiyat beklentisi 44,73 $ hedefle %17 potansiyel getiriye işaret ediyor. Teknik olarak, Ekim dip seviyelerinden toparlanma ile yükselişin 41,15 $ direncine kadar taşındığı ancak bu seviyeden kâr satışları gözlendiği görülüyor. Güncelde ise 100 ve 200 – g ana ortalamalardan destekle toparlanma arayışı hakim. Hareketli ortalamaların yükselen seyri momentumu destekleyebilir. Aynı zamanda 2021’den gelen uzun vadeli düşen trendin de 34,55 $ desteği üzerinde kırılması ile bu seviye üzerinde kalıcı kapanışlar pozitif değerlendirilebilir. 38,70 – 39,20 – 39,70 $ seviyeleri direnç; 37,70 – 36,95 – 35,90 $ seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

Yatırım Finansman Menkul Değerler

                              Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Wall Street’te Bugün

 

 

 

YORUMLAR YAZ